O książce

W uścisku Katriny

Mój American Dream, czyli jak przetrwałem śmiercionośny huragan na wyjeździe Work & Travel.

Programy Work & Travel oferują szansę nie tylko zarobienia trochę grosza, ale też zwiedzenia odległych krajów, które dla wielu stanowiły obiekt najśmielszych marzeń. Gnany tą wizją zanurzenia się w amerykański sen tytułowy Kuba stawia wszystko na jedną kartę i rusza w świat. Na początku sprawy układają się po jego myśli –nawiązuje kontakt z gronem studentów z Polski, uczestnikami tego programu. Razem imprezują, odkrywając uroki nocnego życia, jakie oferuje im znany choćby z piosenki „Dom Wschodzącego Słońca” pełen pokus Nowy Orlean. Co więcej, Kuba poznaje intrygującą dziewczynę, która jednak trzyma go na dystans. I nie wiadomo, jak potoczyłyby się ich losy, gdyby nie potężny huragan, który wszystko wywraca do góry nogami – nie tylko powoduje katastrofalne zniszczenia w mieście, ale także odmienia relacje Kuby z wybranką serca. Wraz z nadejściem huraganu akcja książki przyspiesza, wciągając czytelnika w wir coraz to nowych, bardziej dramatycznych wydarzeń. Rozwijający się w tych niecodziennych okolicznościach romans stanowi główną oś książki, gdy bohaterowie dosłownie walczą o życie. Tych kilka wspólnych jakże trudnych dni odcisnęło trwałe piętno na związku młodych ludzi. W jaki sposób? O tym warto się dowiedzieć, sięgając po tę emocjonującą, a jednocześnie napisaną z głębszym morałem porywającą opowieść.

Przystępny, młodzieżowy język, starannie dobrane ilustracje wprowadzające w nastrój chwili to kolejne atuty tej pozycji. A przy okazji w formie epilogu spora dawka informacji o magicznym Nowym Orleanie i zjawisku huraganów na terenie Stanów Zjednoczonych.

Nagrody i wyróżnienia

III nagroda w kategorii „Książka podróżnicza roku” na festiwalu Cywilizacji i Sztuki Mediów MEDIATRAVEL w 2018 roku

„Najlepsza książka roku” w kategorii literatura faktu w konkursie organizowanym przez portal branżowy www.granice.pl

„Najlepsza książka na lato 2018” w konkursie organizowanym przez portal www.granice.pl

O książce wyrazili swoje opinie m.in.

Jarosław Kuźniar, Dziennikarz Onet.pl, właściciel goforworld.com

“Często powtarzam, że podróż to nie zawsze są wakacje. Świat dzisiaj nie jest łatwy i bezpieczny. Trzeba na niego i siebie w nim uważać. Znalezienie się w samym sercu huraganu Katrina zrobiło ze zwykłego wyjazdu do USA podróż życia Autora. Przeżył, ale inny. Doświadczył pierwotnych zachowań ludzi w sytuacjach skrajnych, poczuł strach. Ale dał się ponieść temu doświadczeniu i trochę terapeutycznie opisał je w książce. To nie jest pamiętnik z podróży, ale mocna lekcja życia”.

Kamil Bednarek, Artysta

“Jestem przekonany, że historia napisana przez mojego przyjaciela zmieni w niejednej osobie spojrzenie na przygodę, jaką powinno być nasze życie. Dla mnie była impulsem do napisania kawałka “Zabieram Cię na trip” na płytę “Talizman”. 

Streszczenie

Jakub wyjeżdża do Stanów w ramach programu studenckiego Work & Travel. Zamiast do wymarzonego Nowego Jorku trafia jednak do Nowego Orleanu, gdzie ma podjąć pracę w parku rozrywki Six Flags. Pracują tu też inni uczestnicy tego programu, w tym Polacy. Stopniowo Kuba poznaje blaski i cienie „amerykańskiego mitu” związane nie tylko z pracą, lecz przede wszystkim z samym Nowym Orleanem – miastem, do którego wciąż nie może się przekonać. Spotyka też dziewczynę, która wywiera na nim niezwykle silne wrażenie, choć początek znajomości wcale nie zapowiada się obiecująco… 

Zmagania z nowoorleańską codziennością zakłóca niepokojąca wiadomość, że do miasta zbliża się niebezpieczny huragan. Po namowach sąsiadów studenci ewakuują się na stadion Superdome. Ta decyzja okazuje się zbawienna w skutkach, albowiem wkrótce ogromna woda niszczy wały powodziowe i centrum Nowego Orleanu zostaje całkowicie zalane. Teraz, wraz z kilkudziesięcioma tysiącami najbiedniejszych ludzi, w większości pochodzącymi ze społeczności afroamerykańskiej, stają się więźniami odciętego od świata Superdome.

Huragan mija, ale dopiero teraz wszyscy – i mieszkańcy Nowego Orleanu, i  przyjezdni – zostają poddani najcięższej próbie. Ludzie stopniowo ulegają najniższym instynktom. Dochodzi do dantejskich scen, zaś kilkuosobowa polska grupa zaczyna walkę o przetrwanie…

Book summary:

In the Grip of Katrina is a book based on the experiences of a group of Polish students who were in New Orleans in 2005 at the time of hurricane Katrina’s attack and unexpectedly found themselves in mortal danger. The hurricane proved to be one of the biggest natural disasters in US history and it took many years for life in the city to return to normal.

Kuba comes to America with the Work & Travel program, but instead of going to New York, which was his dream, he ends up in New Orleans and starts working at a Six Flags amusement park. Other participants of the program are there with him, including a handful of Polish people. Kuba gradually gets to know both the glamour and the squalor of the American myth, not only in relation to his new working life but most of all to New Orleans itself – a city he still has very mixed feelings about. He also meets a girl who makes a big impression on him, although the early days of their relationship don’t seem at all promising…

His everyday struggles are disrupted by alarming news that a dangerous hurricane is approaching the city. Taking to heart advice from their neighbors, the students decide to evacuate from their shared home and find shelter at the Superdome stadium. As it soon turns out, this was the right choice – a giant wave destroys levees around New Orleans and the city center gets completely flooded. Now, Kuba and his companions find themselves trapped at the Superdome, cut off from the outside world, together with tens of thousands of citizens, mostly African Americans from the poorest parts of New Orleans.

The hurricane passes, but for people at the stadium – both locals and outsiders – the hardest trial is just beginning. As the lowest instincts slowly start to prevail and the situation becomes more and more menacing, the small group of young Polish people has to fight for survival…

 

Książkę z autografem można kupić w sklepie internetowym:

www.wusciskukatriny.pl