Kuba Kucharski w wywiadzie dla Polskieradio24.pl

– Przed nadejściem huraganu Katrina zauważyłem kilka charakterystycznych zachowań ludzkich. Jedno z nich polega na lekceważeniu zagrożenia – powiedział w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl Kuba Kucharski, dziennikarz, interesujący się tematyką huraganów i autor książki “W uścisku Katriny”. 

Michał Szewczuk, PolskieRadio24.pl: Huragan Florence dotarł do wybrzeży USA. W tym momencie mówi się o nim jako o huraganie 1 kategorii. Co to w praktyce oznacza?

Kuba Kucharski, autor książki “W uścisku Katriny”: W praktyce oznacza to, że ten wiatr wieje z prędkością maksymalnie do ok. 150 km/h, czyli znacznie mniejszą niż dotychczas, gdy huragan miał 4 kategorię. Ale ten huragan jest wciąż niezwykle niebezpieczny, wspomniana skala klasyfikuje bowiem w sposób uproszczony huragany głównie po sile wiatru, nie uwzględnia natomiast takich parametrów, jak wielkość huraganu (jego średnica), czyli jak wielkie opady może spowodować. A pod tym względem huragan Florence jest niezwykle groźny, amerykańscy obserwatorzy sugerują, by pod tym względem traktować go wciąż jako huragan kategorii 4. Ogromne opady mogą spowodować podtopienia i powodzie.

Cały wywiad pod linkiem:

https://www.polskieradio.pl/

Udostępnij