Polacy pojadą do USA bez wizy…na 90 dni

4 października 2019 22:23

Do Polski nie przyleciał, Polska poleciała do niego. Ale przynajmniej w ten jeden jesienny weekend zafundował nam trochę emocji. Prezydent USA Donald Trump ogłosił dziś (04.10.2019 r), że podpisał dokument włączający Polskę do ruchu bezwizowego. Co prawda zostało jeszcze trochę formalności i czasu do tego aby to wszystko zagrało tak jak powinno, ale już dziś nagłówki w prasie oszalały, a wśród nich ten najważniejszy: „Do USA bez wiz”.

Co to oznacza w praktyce? Dla mnie, młodego człowieka, który widzi nagłówek „Do USA bez wizy” na myśl przychodzi jedno skojarzenie – będę mógł pojechać do USA bez wizy i legalnie pracować. Otóż nie. Nikt nie ma tak dobrze. Włączenie Polski do Visa Waiver Program oznacza, że będziemy mogli podróżować do Stanów Zjednoczonych bez wizy w celach turystycznych i służbowych na okres maksymalnie 90 dni. Jedynym warunkiem, który trzeba będzie spełnić to rejestracja w elektronicznym systemie autoryzacji podróży (Electronic System for Travel Authorization). Napisałem, że nikt nie ma tak dobrze, bo w kwestii wyjaśnienia, warto zaznaczyć, że aby pracować w USA legalnie zawsze trzeba się ubiegać o wizę. I nieważnie czy jesteś Brytyjczykiem, Niemcem czy Rosjaninem. W tej kwestii nic się nie zmienia.

Warto wspomnieć także, że studenci, którzy wybierają się na program Work&Travel także nadal muszą się ubiegać o wizę J-1. Podobnie jak Ci, którzy jadą do Stanów Zjednoczonych odbyć np. praktyki zawodowe (wiza M-1, M-2) czy podjąć naukę w szkole czy na uniwersytecie (wiza F-1, F-2).

 

Kuba Kucharski

Udostępnij

2 komentarzy

  1. visa vietnam pisze:

    Great information. Lucky me I came across your site by chance (stumbleupon).
    I’ve book marked it for later!

  2. shopescort pisze:

    Keep on writing, great job!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *